MACA

Peruwiański żeń szeń to roślina, która wygląda trochę jak burak. Zależnie od koloru korzenia wyróżnia się macę czarną, czerwoną, różową i żółtą. W Peru znana od lat i spożywana na co dzień od zawsze uchodziła za afrodyzjak. I faktycznie badania potwierdzają, że ma duży wpływ zarówno na libido jak i na płodność.

Odnośnie zwiększenia płodności warto wspomnieć że działa zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Jeśli chodzi o Panów to badania pokazują, że zwiększa żywotność plemników i zmniejsza również ryzyko prostaty.

U kobiet  natomiast wspomaga zagnieżdżenie zarodka i zwiększa prawdopodobieństwo jego przeżycia. Dodatkowo reguluje gospodarkę hormonalną kobiet. Szczególnie warto ją polecić paniom po menopauzie, u nich bardzo ładnie reguluje hormony i działa przeciwdepresyjnie.  Jej wpływ na nastrój wykazano tylko u kobiet po menopauzie więc jest to prawdopodobnie związane z gospodarką hormonalną. Estrogen u kobiet zwiększa wrażliwość receptorów na działanie serotoniny dlatego maca regulując estrogen poprawia nastrój . To bardzo mocno widać w trakcie  naszego cyklu miesięcznego ? kiedy spada  estrogen robimy się bardziej ?depresyjne?. Natomiast u Pań w wieku menopauzalnym estrogen spada trwale i dlatego częściej zapadają one na depresję. Dodatkowym plusem jest to, że maca działa jak selektywne modulatory receptora estrogenowego a to oznacza, że zmniejsza ryzyko osteoporozy.

W skrócie co nam daje maca:

– zwiększa poziom energii  i wytrzymałość

– przyspiesza regenerację po treningu  – zmniejsza poziom kinazy  fosfokreatynowej

– wspomaga budowę mięśni (czarna maca)

– zwiększa libido (czarna) i płodność (czerwona)

– daje równowagę hormonalną

– zmniejsza ryzyko osteoporozy, wzmacnia włosy, skórę i paznokcie

– zmniejsza ryzyko prostaty

 

Dawkowanie:

-1,5-3 mg

 

Źródła:

  • examine.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *