SAMe coś dla wątroby, stawów i mózgu

SAMe to substancja stosowana jako suplement już od 1952 roku, nie jest więc czymś co dopiero pojawiło się na rynku ale dziś coraz więcej mówi się o nim w kontekście zaburzeń metylacji.

S adenozylo L metionina powstaje z metioniny (aminokwasu) kiedy cząsteczka ATP (którą znamy zapewne z lekcji biologii jako nośnik energii;) ) przekazuje swoją grupę adenozylową. To co nas interesuje to to, że SAMe jest donorem grup metylowych i bierze udział w bardzo ważnym i złożonym procesie metylacji.

Zaburzenia metylacji

 

SAMe jest niezbędna do prawidłowej syntezy serotoniny, dopaminy, noradrenaliny i adrenaliny a także melatoniny. Te wszystkie neuroprzekaźniki decydują nie tylko o naszym samopoczuciu ale praktycznie o całym funkcjonowaniu – od snu, poprzez nastrój, pamięć, koncentrację aż po motywację do działania lub jej brak. W zasadzie wszystko to co czujemy i robimy w pewnym sensie zależy od prawidłowego poziomu tych substancji. I oczywiście działa to w obie strony – do ich zaburzeń bardzo często doprowadzamy niestety sami (nie dosypiając, stresując się, siedząc nocami przy komputerze)

SAMe przekazuje grupy metylowe potrzebne do metylacji DNA, który to proces wpływa na jego ekspresję. To oznacza, że SAMe może wpływać zarówno na funkcje jak i na budowę DNA, RNA i histonów.

W czym może nam pomóc SAMe:

wpływa na nastrój (prawidłowy poziom serotoniny, dopaminy) – można go stosować pomocniczo w leczeniu depresji

wpływa na tolerancję stresu (niezbędna do prawidłowego poziomu noradrenaliny i adrenaliny) – co jest bardzo istotne w sytuacjach zaqgrożenia życia – np podczas wypadku adrenalina pozwala nam na lepszą koncentrację, skupienie, trzeźwe myślenie a  jednocześnie ratuje życie chociażby poprzez wpływ na układ krążenia (puls, ciśnienie) dzięki czemu nie wykrwawiamy się przy zranieniu

reguluje sen (melatonina)

– wpływa na prawidłowa budowę błon komórkowych (synteza fosfatydylocholiny)

– może zmniejszać ból i wspomagać leczenie RZS – hipometylacja DNA na pewno obserwowana jest u chorych, ale potrzeba więcej badań żeby potwierdzić korzystne działanie SAMe w tym schorzeniu

regeneruje wątrobę – wpływa na metabolizm hepatocytów (komórek wątroby) regulując ich syntezę, wzrost i obumieranie. Może chronić przed toksycznym działaniem alkoholu a jego poziom jest znacznie obniżony u osób z wirusowym zapaleniem wątroby.

Ponadto niedobór SAMe może przyczyniać się do powstawania depresji, schizofrenii i autyzmu. Mnie najbardziej zastanawia to dlaczego teraz tak wiele osób ma problem z zaburzeniami metylacji. Okazuje się, że stres, leki i różne czynniki środowiskowe powodują zmiany w poziomie RNA histonowych. A to oznacza, że te czynniki poprzez proces metylacji mogą wpływać na strukturę i funkcjonowanie mózgu.

Dawkowanie i efekty uboczne:

– dawka toksyczna SAMe to 1600mg/dzień

– efekty uboczne stosowania – u osób z depresją dwubiegunową zaobserwowano, że może zwiększyć prawdopodobieństwo przejścia z fazy depresyjnej w maniakalną (możliwe, że spowodowane jest to wzrostem syntezy serotoniny, która u osób z jej długim niedoborem da efekt „przedawkowana”). Do efektów ubocznych zalicza się lęk, suchość w ustach, bezsenność, potliwość, zaburzenia jelitowe, zawroty głowy, zmniejszenie łaknienia – czyli znów objawy, które wskazują na nadmiar serotoniny. Dodam tylko, że badania nad efektami ubocznymi dotyczyły osób z depresją.

 

Literatura:

http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_6_2011/Krzystanek139_Psychiatria_Polska_6_2011.pdf

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *