Suplementacja dla mózgu

Co korzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu?

Przede wszystkim trzeba popracować nad usunięciem przyczyny. Możecie o nich poczytać na końcu artykułu. Obok stanów zapalnych i nieszczelnej flory bakteryjnej czyli tych bardziej „fizycznych” przyczyn bardzo często mamy do czynienia ze stresem. I tu suplementy owszem pomogą ale jednocześnie trzeba pracować nad psychicznym aspektem stresu.

Badania pokazują, że rodzaj stresu, czas trwania  i jego intensywność wpływają na wydzielanie Immunoglobulin A ( IgA) co wpływa na zdolność wiązania bakterii, wirusów, toksyn, grzybów. Chroniczny stres znacznie zmniejsza ilość IgA a to oznacza, że więcej patogenów przenika przez śluzówkę jelit. Zresztą badania badaniami a o tym, że przewlekły stres obniża odporność w praktyce wiemy od dawna.

Dodam też, że pod pojęciem stresu rozumiemy również stresory takie jak spadek glukozy czy długotrwałą anemię, niedobory witamin i składników mineralnych. Wiec nad stresem pracujemy kompleksowo 🙂

 

Suplementy wspomagające pracę mózgu:

kurkumina – wycisza stany zapalne, zmniejsza ilość enzymu IDO

witamina D3 – wycisza stany zapalne niekorzystne dla  pracy układu nerwowego, reguluje układ immunologiczny. Działa wspomagająco również w stanach zapalnych tarczycy, które mają ogromne znaczenie w zaburzeniach neuroprzekaźników. Nie od dziś wiadomo, że bardzo wiele osób z hashimoto cierpi na mgłę mózgową i zaburzenia nastroju.

wyciąg z zielonej herbaty EGCG – galusan epigalaktokatechiny to silny antyoksydant, który działa przeciwzapalnie. Zielona herbata polecana jest wszystkim osobom, którym z wiekiem pogarsza się pamięć i koncentracja.

fosfatydyloseryna  działa hamująco na wydzielanie prozapalnej IL-6, poprawia pamięć i zwiększa neurpolastycznośc mózgu

taksyfolina (dihydrokwercytyna) – hamuje wydzielanie IDO
psychobiotyki – czyli probiotyki, które zawierają szczepy pozytywnie wpływające na oś jelitowo-mózgową. O tym jakie szczepy należą do psychobiotyków i na co działają napisze już niedługo 😉

magnez – blokuje receptory kwasu glutaminowego, poprawia krążenie w mózgu. Jego niedobory wzmacniają reakcje stresowe dlatego warto uzupełniać jeśli dużo się stresujemy co jest to jedną z przyczyn stanów zapalnych. Dodatkowo zwiększa wrażliwość insulinową.

tauryna – usuwa nadmiar kwasu glutaminowego

SAMe, który wspomaga proces metylacji, pomocniczo stosowany w depresji z niedoboru serotoniny. Bierze udział w syntezie neuroprzekaźników

TMG  trimetyloglicyna jest dawcą grup metylowych, wspomaga proces metylacji tak ważny dla naszego organizmu

kompleks witamin z grupy B – dla dobrego metabolizmu energii w mózgu i prawidłowej syntezy neuroprzekaźników. Witaminy z gruoy B są niezbędne dla syntezy serotoniny, dopaminy, noradrenaliny, adrenaliny. Ich niedobór będzie więc wpływał praktycznie na poziom każdego neuroprzekaźnika.

żelazo – chociaż tu zdecydowanie polecałabym naturalne podnoszenie poziomu żelaza, warto jednak o nim wspomnieć gdyż długotrwała anemia jest jednym z czynników zaburzających barierę krew-mózg

EPA, DHA – kwasy omega 3, nadmierna ilość kwasów omega 6 w diecie działa prozapalnie. A w diecie mamy zdecydowanie dużo więcej kwasów omega 6 niż omega3.

adaptogeny – poprawiające tolerancję stresu: różaniec górski, ashwaganda, żeń szeńsyberyjski, żeń szeń amerykański, bacopa monnieri, gotu kola

Ginko biloba – poprawia dopływ krwi do mózgu

 

 

Co może powodować uszkodzenie bariery krew-mózg  i stany zapalne:

– niektóre leki

– zaburzenia bariery jelitowej  – zaburzenia mikroflory jelitowej, endotoksyny LPS

– przewlekły stres, nagła bardzo silna sytuacja stresowa lub długotrwający stres

– przewlekłe stany zapalne

– anemia, zwłaszcza długo trwające niedokrwienie

– nadciśnienie

– toksyny w żywności ,wodzie i środowisku

– niektóre bakterie, wirusy, pleśnie i mykotoksyny

– substancje chemiczne – formaldehyd, środki owadobójcze, niektóre środki czystości, rtęć (plomby?), dym nikotynowy

– zaburzenia hormonalne (chociażby hormony tarczycy czy insulina)

 

Jest więc wiele czynników, które mogą zaburzać pracę mózgu ale mamy też wiele środków wspomagających jego funkcjonowanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *